Tarihi karar: Nissan, içten yanmalı motora elveda ediyor!

Nissan, içten yanmalı motor geliştirmek için daha fazla yatırım yapmayacağını açıkladı. Bu da şirketin elektrikli bir geleceğe doğru adım attığı anlamına geliyor. Bu kararla birlikte şirket, Toyota gibi rakip üreticilerin hibrit ve fosil yakıt teknolojilerini takip edecek.

Nissan, içten yanmalı motor geliştirmeyi bırakıyor

Nissan Avrupa Başkan Yardımcısı Francois Bailly yaptığı son açıklamada, şirket geleceğinin elektrikli otomobillerden oluşacağını söyledi. Şirketin içten yanmalı motorlar için yeni güç aktarma organlarına yatırım yapmadığını doğruladı.

Benzinli motorlar şimdilik Nissan araçlarına güç vermeye devam edecek. Ancak bu açıklama, benzin-dizel yakıtlarını kullanan yeni nesil Nissan motorları görmeyeceğimiz anlamına geliyor. Markanın odak noktası elektrikli motor ve batarya teknolojisi olacak.

Nissan, 2010 yılında piyasaya sürdüğü ilk Leaf modeliyle elektrikli otomobil dünyasına adım atan markalardan biri oldu. Yakın zamanda tamamen elektrikli Ariya SUV’yi piyasaya sürdü. Ayrıca 2030 yılına kadar Avrupa’da içten yanmalı araç satışlarını durdurma planlarını doğruladı.

Bu açıklama aynı zamanda Nissan R36 GT-R’nin sadece elektrikli olacağına dair iddiaları da körüklüyor. Ayrıca Nissan Z spor otomobilinin, şirketin gazla çalışan son modeli olma ihtimali bulunuyor.

İngiltere’deki fabrikasını elektrikli hale getirmek için milyarlarca dolar yatırım yapan Nissan, hibrit teknolojiler yerine tamamen batarya gücüne önem verecek.

 Peki siz bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir